Vyhledávání

Menu

Sponzoři

BlogMat - Banner 88x31
Kategorie: Bylinky

Zeměžluč okolíkatá

Popis: Zeměžluč okolíkatá je drobná, jemná, zpravidla dvouletá bylina až 50 cm vysoká, s křehkou čtyřhranou lodyhou, na vrcholku rozvětvenou. Listy vyrůstají v přízemní růžici, na lodyze jsou vstřícné a přisedlé. Kvete v červenci a v srpnu drobnými květy starorůžové barvy. Celá rostlina chutná hořce.

Výskyt: Zeměžluč je rozšířena v Evropě, na severozápadě Afriky a na Azorech. U nás roste roztroušeně hlavně na lesních loukách, mýtinách, na mezích, stráních, nejčastěji v teplých oblastech nížin a pahorkatin.

Sbíraná část: Nať.

Sběr a sušení: Kvetoucí nať se seřezává v červenci a v srpnu, za suchého počasí v odpoledních hodinách, stojí-li Luna v Blížencích, Váhách, Vodnáři. Sušte rychle ve stínu nebo krátce na slunci. Umělá teplota nesmí překročit 40 stupňů.

Užití: Zeměžluč se používá ve formě nálevu, který je nepříjemně hořký, ale velmi účinný na vššechny nemoci zažívacích orgánů. Užívá se při nechutenství, pálení žáhy, krkání, uklidňuje podrážděný žaludek, upravuje vylučování žaludečních šťáv. Má příznivý vliv na játra se sníženým vylučováním žluče a při cukrovce. Zeměžluč podporuje činnost sleziny a tvorbu červených krvinek, upravuje chudokrevnost. Podněcuje organismus k vlastní obraně při infekčních onemocněních, podává se při nepravidelné menstruaci, epilepsii, cukrovce a slabém zraku. Urychluje hojení ran, pak se užívá vnitřně i zevně. Rány se omývají silným odvarem nebo se ošetřují čerstvou šťávou ze zeměžluče, také se na postižené místoo může přikládat rozmačkaná nať. Nepříjemné vedlejší účinky zeměžluči nebyly zjištěny, ale jeho hořká chuť může vyvolat pocit ošklivosti a dávení. Předchází i do mateřského mléka, proto ho kojenci mohou odmítat.

Recept: Dvě čajové lžičky sušené natě zeměžluče přelijte 200 ml vřelé vody, 10 minut vyluhujte, poté sceďte. Pijte 3x denně 15 minut před jídlem při horečkách u infekčních onemocnění nebo podrážděném žaludku.

print Formát pro tisk

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.