Vyhledávání

Menu

Sponzoři

BlogMat - Banner 88x31
Kategorie: Bylinky

Zemědým lékařský

Popis: Zemědým lékařský je jednoletá křehká bylina s lodyhou až 30 cm vysokou, nesoucí drobné přisedlé, dělené, dvakrát zpeřené listy. Kvete od května do července růzovofialovými až nachovými květy v mnohočetných protáhlých, poměrně řídkých hroznech.

Výskyt: Zemědým roste v Evropě, zavlečen byl i na jiné kontinenty. U nás roste jako plevel v zahradách, v houštinách, rumištích, na polích.

Sbíraná část: Nať.

Sběr a sušení: Kvetoucí nať se sbírá v květnu až v červenci seřezáváním. Hrubé části natě se odstraňují. Sbírá se za suchého počasí odpoledne (od 14. do 16. hodiny), stojí-li Luna v Blížencích, Váhách nebo Vodnáři. Suší se rychle ve stínu, při umělém sušení teplota nesmí překročit 45 stupňů.

Užití: Zemědým se používá ve formě nálevu. Tiší bolesti, snižuje krevní tlak, urychluje střevní peristaltiku, podporuje vylučování žluče při poruše žlučníku, tiší bolest hlavy a migrénu. Má silné čistící účinky na krev, příznivě ovlivňuje červené krvinky a upravuje špatnou srážlivost krve. Celkově posiluje organismus. Není vhodný pro těhotné a kojící ženy. Léčí kožní nemoci, u nich se doporučuje kombinovat užívání vnitřně i zevně. Čaj lze použít téměř u všech kožních neduhů, na akné, čištění pleti, opary, vyrážky, lupenku, ekzémy, lišeje, přidává se do sedací koupele na podporu léčby hemeroidů. Sušenou natí zemědýmu rozdrcenou na prášek se zasypávají mokvající opary a jiné kožní afekce. Pozor, zemědým je mírně jedovatý, proto jeho dávky nepřekračujte a neužívejte dlouhodobě. Při předávkování hrzí útlum dýchacího centra!

Recept: Jednu vrchovatou čajovou lžičku sušené natě zemědýmu přelijte 200 ml vřelé vody, 10 minut vyluhujte a sceďte. Pijte 2x denně před jídlem po dobu čtyř týdnů při vysokém krevním tlaku, žlučníkových potížích a bolestech hlavy.

print Formát pro tisk

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat