Vyhledávání

Menu

Sponzoři

BlogMat - Banner 88x31
Kategorie: Bylinky

Svízel syřišťový

Popis: Svízel syřišťový je vytrvalá rostlina 50 cm až 1,2 m vysoká. Lodyha je hranatá, přímá, bohatě větvená, porostlá přesleny čárkovitých odstávajících listů. Kvete od května do srpna drobnými, medově vonícími jasně žlutými kvítky v bohatých latovitých květenstvích.

Výskyt: Hojně rozšířený eurasijský druh. V Evropě chybí jen v nejjižnějších a nejsevernějších oblastech, v Asii roste v mírném pásmu až po Japonsko. U nás roste u cest, na suchých místech, mezích, loukách, pasekách, od nížin do hor.

Sbíraná část: Nať.

Sběr a sušení: Kvetoucí nať se seřezává od května do srpna, za suchého počasí, v dopoledních hodinách, stojí-li Luna v Blížencích, Váhách nebo Vodnáři. Suší se v polostínu a umělá teplota nesmí přesáhnout 45 stupňů. Sušená bylina má nepříjemný zápach a hořkou chuť.

Užití: Svízel syřišťový se vnitřně používá ve formě nálevu. Zápach silnějšího čaje může vyvolat nutkání na zvracení, proto se svízel raději přidává do bylinných směsí. Svízel působí na odvodnění, při otocích kloubů a lymfatických uzlin, při revmatických potížích. Zlepšuje prokrvování tkání. Tlumí křeče (při nočních křečích v nohou popíjejte čaj). Zevně se používá ve formě koupelí při špatně se hojících ranách, vředech, vyrážkách. Dále jako kloktadlo a obklady při angíně, otoku uzlin, na oteklé klouby, dobře působí na lehčí popáleniny. Při vodnatelnosti se doporučuje nálev užívat vnitřně i v koupelích.

Recept: Dvě čajové lžičky sušené natě přelijte 200 ml vřelé vody, 10 minut vyluhujte, pak sceďte. Pijte 2x denně při otocích, proti křečím, nebo používejte jako kloktadlo při angíně a zánětu nosních mandlí.

print Formát pro tisk

Komentáře rss


, Svízel odpovědět
Tak jsem si dnes na internetu přečetl několik desítek návodů na užívání, sklizeň a sušení svízele. No a dočetl jsem se, že sušit se má na slunci, ve stínu a v polostínu. Tak už se vy tupci konečně domluvte, jak to to má být opravdu a nepiště zde samé hovadiny.