Vyhledávání

Menu

Sponzoři

BlogMat - Banner 88x31
Kategorie: Bylinky

Plicník lékařský

Popis: Plicník lékařský je vytrvalá bylina až 35 cm vysoká, statná, trsnatě rostoucí. Lodyhy i listy jsou drsné, chlupaté, listy světle skvrnité. Kvete v dubnu až v květnu, poupata a mladé květy mají červenou barvu a jak stárnou, mení ji v modrofialovou až modrou.

Výskyt: Plicník je rozšířen téměř po celé Evropě. U nás roste roztroušeně ve světlých listnatých a smíšených lesích a na jejich okrajích, v hájích a krovinách, od nížin do podhůří.

Sbíraná část: Nať a list planých rostlin, ne však okrasných forem.

Sběr a sušení: Na jaře, v dubnu a květnu, kvetoucí nať plicníku odřízněte, listy a květy zdrhněte a silné lodyhy vyhoďte. Sbírejte za suchého počasí kolem poledne, stojí-li Luna v Blížencích, Váhách nebo Vodnáři. Sušte rychle ve stínu, umělá teplota nesmí přesáhnout 40 stupňů. Přes léto se sbírají listy stejným způsobem.

Užití: Název byliny (jak český, tak latinský) je snad odvozen z tvaru a skvrnitosti letních přízemních listů, které kdysi lidem připomínaly plíce, a proto věřili, že je i léčí. Plicník užívejte jen krátkodobě a nezvyšujte jeho dávky. Podporuje vykašlávání, hojí sliznice dýchacích cest. Zvyšuje srážlivost krve, proto lidé se zvýšenou sedimentací by neměli plicník užívat samostatně a dlouhodobě. Čaj z květů a listů se používá při zápalu plic a průdušek, k účinné inhalaci při různých nemocech plic a průdušek. Působí hojivě na sliznice žaludku a střev po požití silného destilátu nebo horkých jídel, nápojů, chemikálií a podobně. Zevně se nálev používá k omývání krvácejících hemoroidů. V jarní kuchyni se mladé listy plicníku přidávají do zeleninových salátů.

Recept: Dvě polévkové lžíce plicníku přelijte půl litrem vroucí vody, 10 minut přikryté vyluhujte, pak scdte. Nálev oslaďte medem a popíjejte během dne při různých onemocněních plic.

print Formát pro tisk

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.