Vyhledávání

Menu

Sponzoři

BlogMat - Banner 88x31
Kategorie: Bylinky

Ostropestřec mariánský

Ostropestřec mariánský je impozantní, bodláku podobná jednoletá až dvouletá bylina, asi 1,5 m vysoká. Má velké, lesklé, bílé žilkované a mramorované, hluboce dělené listy s ostny na vrcholech laloků. Kvete od června do září velkými růžově fialovými květními úbory, obklopenými jako miskou ostnitými listeny zákrovu a sedícími jednotlivě na vrcholu každého stonku.

Výskyt: Pochází z Kanárských ostrovů, rozšířil se po celém Středomoří. Roste na rumištích, kolem cest, na výslunných stráních. U nás se pěstuje, hlavně na zahrádkách, i pro farmaceutické potřeby.

Sbíraná část: Semeno.

Sběr a sušení: Krátce pře dozráním se celé květní úbory odřežou,, a to za suchého počasí a stojí-li Luna v Beranu, Lvu či Střelci. Uloží se k dozrání na suchých a vzdušných místech, po dozrání se vymlátí a semena se zbaví chmýru.

Užití: Ostropestřec mariánský je vyloženě jaterní bylina. Játra nejvíce trpí špatnou stravou, alkoholem, užíváním velkého množství léků, chemoterapií, otravami. Tato bylina pomáhá játra regenerovat, ale používá se také preventivně. Léčí i žlučník a trávicí ústrojí, zvyšuje tvorbu žluče. Příznivě působí při nauzeách, nízkém krevník tlaku, poruchách krevního oběhu, závratích, astmatických záchvatech. Léčí různé alergie, kopřivky, sennou rýmu. Nejúčinnější je ve formě tinktury nebo používejte semena roztlučená na prášek, která se přidávají do teplého čaje nebo do směsi dalších rostlin.

Recept: Jednu čajovou lžičku roztlučených semen zalijte 200 ml vody a přiveďte k varu. Můžete přidat i další byliny, například nať řepíku, nať zemědýmu, kořen pampelišky. 20 minut přikryté vyluhujte, poté sceďte. Můžete osladit medem. Pijte 2x až 3x denně při žloutence, hemeroidech, křečových žilách, tvrdnutí jater. Prášek rychle žlukne, nepřipravujte ho do zásoby na déle než několik dní.

print Formát pro tisk

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.