Vyhledávání

Menu

Sponzoři

BlogMat - Banner 88x31
Kategorie: Bylinky

Ořešák královský, ořešák vlašský, vlašský ořech

Popis: Ořešák královský je statný opadavý strom s velkou korunou, vysoký 15 až 30 m. Listy jsou velké, složené z lichého počtu lístků (lichozpeřené). Plody jsou známé vlašské ořechy. Na stromě jsou zprvu obalené dužnatým zeleným oplodím (rubinou), která postupně hnědne, puká a opadává, uvnitř je chutné jedlé olejnaté jádro ukryté ve skořápce. Ořechy dozrávají koncem srpna a v září.

Výskyt: Ořešák královský je u nás vysazován a pěstován v alejích a zahradách. Původní je v jižní Evropě a v Malé a Střední Asii.

Sbíraná část: List, oplodí.

Sběr a sušení: List se sbírá v červnu za suchého počasí kolem 10. hodiny ranní, stojí-li Luna v Blížencích, Váhách nebo Vodnáři. Suší se rychle, při umělém sušení teplota nesmí přesahovat 40 stupňů. Oplodí se sbírá krátce před uzráním plodů, stojí-li Luna v Býku, Panně nebo Kozorohu. Suší se stejně jako listy.

Užití: List snižuje hladinu cukru v krvi, proto se užívá při cukrovce. Má adstringentní (svíravé) a antibakteriální účinky, které se uplatňují při různých zánětech a hnisavých procesech. Zevně se používá odvar ke koupelím při nadměrném pocení nohou, celkové potivosti, na aknózní pleť, oční záněty, jako sedací koupele při gynekologických potížích, zejména bílém výtoku. Koupele dobře působí na záněty kůže, ekzémy, kožní vyrážky nebo na zpevnění nehtového lůžka. Odvar listu se používá i k léčebnému klystýru při zánětech střeva a konečníku. Rubina ořechu slouží jako prostředek proti hlístům.

Recept: V jednom litru vody vařte 100 g listů ořechu 15 minut, dalších 15 minut vyluhujte a sceďte do koupele. Používejte při vyrážkách nebo hnisavých procesech kůže.

print Formát pro tisk

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.