Popis: Nátržník je vytrvalá bylina s šlahounovitými přímými, poléhavými nebo plazivými, ale nekořenujícími lodyhami, dlouhými až 40 cm. Listy jsou trojčetné, dlanitě složené. Kvete od května do září žlutými květy, ale na rozdíl od ostatních mochen má jen čtyři korunní plátky (ostatní pět).
Výskyt: Mochna nátržník je rozšířena téměř po celé Evropě (kromě severu) a místy mimo ni, byla zavlečena například do Kanady. Ve střední Evropě je ze všech druhů mochen zřejmě nejhojnější. Není náročná, dává přednost vlhkým a kyselým půdám vřesovišť a rašelinišť, ale roste také na chudé půdě pastvin a luk, v světlých lesích, na horských stráních, od nížin do hor.
Sbíraná část: Oddenek.
Sběr a sušení: Oddenek se sbírá buď brzy na jaře (v březnu), než se objeví listy, nebo na podzim v září a říjnu, za suchého počasí v brzkých ranních hodinách nebo v podvečer, stojí-li Luna v Býku, Panně, Kozorohu. Suší se po očištění, teplota při umělém sušení nesmí přesáhnout 50 stupňů.
Užití: Vnitřně se nejvíce používá ve formě prášku, v dávce na špičku kulatého nože a zapít čajem, zevně ve formě odvaru. Nátržník hlavně mírní bolesti a zastavuje střevní krvácení. Dobře tlumí projevy různých alergií, průjmy, zvracení krve, nechutenství, snižuje hladinu tuků v krvi, uklidňuje žaludeční potíže. Zevně se používá jako kloktadlo při zánětu v ústní dutině, zánětu mandlí, paradentóze, po vytrhnutí zubu. Obklady se přikládají na otevřené rány, mokvající vyrážky nebo na popáleniny.
Recept: Jeden gram prášku z oddenku zamíchejte do jedné polévkové lžíce medu a snězte při krvácení ze střev, nechutenství, úplavici, průjmu.
Komentáře
Nebyly přidány žádné komentáře.