Vyhledávání

Menu

Sponzoři

BlogMat - Banner 88x31
Kategorie: Bylinky

Mochna husí

Popis: Mochna husí je nízká vytrvalá bylina s plazivými nebo poléhavými, kořenujícími, 20 až 25 cm dlouhými lodyhami. Kvete od května do července žlutými květy s pěti korunními plátky, vyrůstajícími na dlouhých květních stopkách z úžlabí listů. Listy jsou charakteristicky přetrhovaně lichozpeřené.

Výskyt: Mochna husí je rozšířena po celé Evropě, častečně Asii a na jiných kontinentech. U nás roste především na půdách bohatých na živiny, hojně na návsích, u cest, na březích okolo rybníků, na polních cestách, zaplavovaných loukách, od nížin do podhůří.

Sbíraná část: Nať, někdy kořen.

Sběr a sušení: Nať se sbírá na počátku květu, od května do června, v odpoledních a dopoledních hodinách za suchého počasí, stojí-li Luna v Raku, Štíru, Rybách. Suší se ve stínu, teplota při umělém sušení nesmí překročit 40 stupňů. Kořen se sbírá na podzim, stojí-li Luna v Býku, Panně nebo Kozorohu. Dobře se umyje a zvolna suší při teplotě do 50 stupňů, potom se práškuje.

Užití: Mochna husí je bylina proti bolesti, uvolňuje křeče, proto se uplatňuje při léčbě zažívacího traktu (kolikách, křečích žaludku a střev, těžkých krvavých průjmech) a ledvinových a žlučníkových kamenech. Působí žlučopudně. Zastavuje krvácení a upravuje činnost srdce. Působí protizánětlivě na sliznice při zánětech průdušek a močového měchýře. Zmírňuje bolestivé močení a silné menstruační bolesti. Zevně se mochna husí užívá do koupelí při špatně se hojících a mokvajících ranách a pro dezinfekční účinky v výplachům ústní dutiny.

Recept: Při těžkém průjmu a křečích se 3x až 4x denně podává prášek z kořene v dávce na špičku kulatého nože a zapije se čajem.

print Formát pro tisk

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.