Vyhledávání

Menu

Sponzoři

BlogMat - Banner 88x31
Kategorie: Bylinky

Meduňka lékařská

Popis: Meduňka je vytrvalá bylina až 80 cm vysoká. Kvete v červnu a červenci bledě růžovými nebo bílými květy seskupenými v paždí výrazně žilkovaných, na okraji vroubkovaných listů. Rostlina příjemně voní po citronu, i po usušení, nejintenzivněji voní čerstvé rozemnuté nebo rozdrcené listy.

Výskyt: Další z původně středomočských bylin. V Evropě a Severní Americe zplaněla. U nás se hojně pěstuje na zahrádkách, ojediněle zplaňuje.

Sbíraná část: List.

Sběr a sušení: Listy meduňky se sbírají před obdobím květu, v červnu a červenci, za suchého počasí v odpoledních hodinách, stojí-li Luna v Blíženscích, Váhách nebo Vodnáři. Sušte rychle, jinak listy zhnědnou, při sušení umělým teplem jen do 40 stupňů.

Užití: Meduňka uklidňuje centrální nervovou soustavu, ale působí blahodárně rovněž na stresované orgány v těle. Uklidňuje srdce, dýchání, tlumí pocity strachu, úzkosti a vypětí, lehkou depresi, zlepšuje kvalitu spánku, uvolňuje křeče žaludku, větry. Pomáhá při ranní nevolnosti v těhotenství. Zastavuje škytání, menstruační bolesti. Zevně se meduňka používá k přípravě zklidňujících koupelí a obkladům na revmatické bolesti a zánětu nervů. Meduňková silice se využívá v aromaterapii na uklidnění po stresovém dni, ale také k navození klidného spánku. Rozmačkané listy meduňky se přikládají na čelo a spánky při bolestech hlavy nebo na bolestivé opary (herpes). U nich výrazně zkracují dobu hojení a snižují možnost opakovaného výskytu oparu.

Recept: Jednu vrchovatou čajovou lžičku drogy přelijte 200 ml vřelé vody, 15 minut přikryté vyluhujte, sceďte. Pijte 3x denně při nadýmání, bušení srdce, nešťastné lásce, stresu.

print Formát pro tisk

Komentáře rss


icon , :) odpovědět
Moje oblíbená! 10