Vyhledávání

Menu

Sponzoři

BlogMat - Banner 88x31
Kategorie: Bylinky

Mateřidouška úzkolistá, mateřidouška obecná

Popis: Mateřidouška je vytrvalý voňavý polokeřík vysoký 10 až 30 cm. Lodyhy jsou částečně plazivé, částečně vystoupavé, na styku s půdou kořenující. Lístky jsou drobné, stálezelené. Mateřidouška kvete od června do září drobnými světle růžovými, světle fialovými až purpurovými kvítky v hlávkovitých květenstvích na koncích lodyh.

Výskyt: Mateřidouška roste v celé Evropě, u nás nejvíce na suchých stráních, vyhřátých mezích, paloucích, loukách, okolo cest a příkopů.

Sbíraná část: Nať.

Sběr a sušení: Nať se sbírá od června do září v době před rozkvětem nebo v květnu, za suchého počasí, stojí-li Luna v Blížencích, Váhách nebo Vodnáři. Suší se rychle ve stínu. Teplota při umělém sušení nesmí přesáhnout 40 stupňů. Usušená bylina má příjemnou kořeněnou vůni.

Užití: U nás roste hodně druhů mateřidoušky, ale všechny jsou si v léčebných účincích rovnocené. Je velmi příjemné si lehnout na louku a vnímat vůni mateřidoušky. Sbírá se, právě když silně voní. Mateřidouška má výrazné antiseptické účinky, které zabraňují rozšiřování mikrobů při epidemiích. Velmi dobře působí na uvolňování hlenu a mírní kašel. Její účinné látky pomáhají léčit i zastaralá a úporná chronická onemocnění, například černý kašel u dětí nebo chronický kašel starých lidí. Ovlivňuje poruchy trávení, utišuje křeče, plynatost, škytání, pomáhá při menstruačních potížích. Zevně se používá jako kloktadlo u zánětů v ústní dutině,, proti zápachu z úst. Užívá se k obkladům nebo koupelím u hnisavých ran, revmatismu, pálení a bolesti chodidel po fyzické námaze.

Recept: Vrchovatou čajovou lžičku sušené mateřidoušky přelijte 200 ml vřelé vody, 15 minut přikryté vyluhujte. Sceďte a pijte 3x denně při kašli, zánětech dýchacích cest, žaludečních a střevních potížích, nadýmání.

print Formát pro tisk

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat