Vyhledávání

Menu

Sponzoři

BlogMat - Banner 88x31
Kategorie: Bylinky

Máta peprná

Popis: Máta peprná je kulturní rostlina, kříženec (hybrid) máty klasnaté a vodní. Je to mrazuvzdorná vytrvalá bylina vysoká 30 až 80 cm, rozrůstající se až agresivně nadzemními kořenujícími výběžky. Plody nevytváří. Kvete od června do září květy starorůžové až nafialovělé barvy, uskupenými do dlouhých a hustých zašpičatělých květenství na koncích stonků. Celá rostlina voní a chutná po mentolu.

Výskyt: Máta peprná se v četných kultivarech hojně pěstuje po celém světě, u nás rovněž, často v zahradách, v přírodě zplaňuje.

Sbíraná část: List, méně nať.

Sběr a sušení: List nebo rozkvétající nať se od června do srpna sbírají v dopoledních hodinách za suchého počasí, stojí-li Luna v Raku, Štíru nebo Rybách. Musí se sušit ve stínu velmi rychle, jinak listy zhnědnou. Umělé sušení nesmí překročit teplotu 35 stupňů. Sušená bylina voní typicky po mentolu.

Užití: Máta peprná obsahuje mentolovou silici, která má chladivé a antiseptické vlastnosti, uklidňuje hladké svalstvo zažívacího ústrojí, čímž příznivě působí při bolestivých křečích trávicího ústrojí, nemocech žaludku nervového původu, nedostatečném vylučování žluče, nadýmání. Povzbuzuje chuť k jídlu. Účinně potlačuje kašel, likviduje i některé druhy bakterií a virus způsobující opar na ústech i genitáliích. Mátový čaj se pije při bolestech hlavy, menstruačních bolestech nebo při onemocnění z vypětí a stresu.

Recept:Dvě čajové lžičky máty přelijte 200 ml vřelé vody, 10 minut vyluhujte, sceďte. Pijte k utlumení kašle, uklidnění zažívacího ústrojí nebo při bolestech hlavy. Nekolik kapek silice máty nakapejte do aromalampy na dezinfekci místnosti nebo si potřete spánky při bolestech hlavy.

print Formát pro tisk

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat