Vyhledávání

Menu

Sponzoři

BlogMat - Banner 88x31
Kategorie: Bylinky

Máta kadeřavá

Popis: Máta kadeřavá je trvalka, má plazivé oddenky až 70 cm dlouhé. Kvete od července do září červenofialovými květy ve štíhlých válcovitých květenstvích. Kvetní kalichy jsou hluboce vystřižené do pěti cípů. Listy jsou přisedlé nebo s krátkými řapíky, vstříčně postavené, na okrajích dlouze zubaté a zkadeřené (odtud jméno), plocha čepelí je hrbolatá. Celá rostlina typicky voní poněkud kmínově, ne mentolově, tato látka v ní není na rozdíl od jiných druhů máty obsažená.

Výskyt: Máta kadeřavá roste hlavně ve Středomoří, ve střední Evropě se pěstuje. V teplejších oblastech místy zplaňuje.

Sbíraná část: List.

Sběr a sušení: Listy sbírejte v dopoledních hodinách za suchého počasí na počátku květu, stojí-li Luna v Raku, Štíru nebo Rybách. Sušte ve stínu co nejrychleji, jinak listy zhnědnou. Při umělém sušení teplota nesmí překročit 40 stupňů. Droga má silně kořennou vůni a chuť.

Užití: Je mnoho druhů máty a všechny se užívají k léčení i jako koření v kuchyni. Pokud nepotřebujete léčebný účinek mentolu, tak nejlepší je máta kadeřavá. Povzbuzuje činnost střev, žaludku a žlučníku. Užívá se při nechutenství, křečovitých bolestech, nadýmání a průjmu. Má žlučopudný účinek při nedostačující funkci žlučníku a žlučových cest. Uklidňuje bolesti při menstruaci, křeče v břiše a bolest hlavy. Užívá se podobně jako máta peprná, i když účinek je slabší. Používá se rovněž jako koření.

Recept: Jednu polévkovou lžíci listů přelijte půl litrem vřelé vody, 10 minut vyluhujte a pak sceďte. Pijte 3x denně při křečích žaludku a trávicích potížích. Užívejte jen do vymizení obtíží a nejvýše (pro jistotu) další tři dny, ne déle. Při bolestech hlavy jemně vmasírujte do spánků po kapce silice.

print Formát pro tisk

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.