Vyhledávání

Menu

Sponzoři

BlogMat - Banner 88x31
Kategorie: Bylinky

Lopuch větší

Popis: Lopuch větší je statná dvouletá bylina s až 2 m vysokou větvenou lodyhou, která vyrůstá druhým rokem spolu s květy. První rok se tvoří přízemní růžice velkých srdčitých listů. Lopuch kvete v červenci a v srpnu. Květní úbory jsou ježaté kouličky, lidově zvané čumbrky, které se rády chytají o oděv nebo zvířatům o srst (majitelé prů vědí své). Květy jsou trupkovité, růžovofialové, soustředěné na vrcholu, obklopené háčkovitě zakončenými listeny zákrovu.

Výskyt: V Evropě běžně rozšířený druh. Roste hlavně na rumištích, v křovinách, u plotů, na okrajích cest, pustých míst.

Sbíraná část: Kořen, občas semeno a list.

Sběr a sušení: Kořen se sbírá mladý, v jeho největší síle, na podzim (v září a říjnu) nebo na jaře (v březnu a dubnu). Dobývá se v podvečerních hodinách nebo brzy ráno, pokud stojí Luna ve znamení Býka, Panny nebo Kozoroha. Rychle se umyje a suší. Umělá teplota nesmí přesáhnout 50 stupňů. Léčivé účinky kořene se nejlépe zachovají, když je před sušením ponoříte na tři minuty do vroucí vody. Sušený kořen uchovávejte v suchu! Rád přijímá vlkost a občas se musí přesušit. Semeno se sbírá po dozrání.

Užití:Kořen lopuchu se používá vnitřně i zevně. Pročisťuje krev, podporuje látkovou výměnu, vylučování moči, tvorbu žluči. Při vnější léčbě se aplikuje na kožní plísně, ekzémy, pohmožděniny, na podporu růstu vlasů, proti jejich vypadávání a proti lupům, na aknózní zánětlivou pleť, kdy se silným odvarem omývá obličej. Listy působí mírně projímavě a močopudně. Čerstvé naklepané listy se přikládají na špatně se hojící rány a pohmožděniny. Semena působí protiplísňově a antibakteriálně, snižují hladinu cukru v krvi (při cukrovce).

Recept: Do uzavírací sklenice vsypte asi 50g lopuchového kořenu a zalijte čtvrt litrem kvalitního slunečnicového oleje. Postavte na okno a každý den zamíchejte. Po třech týdnech přefiltrujte olej do tmavé lahve a dejte do chladničky. Lopuchový olej používejte při rozličných kožních potížích - na ekzémy, plísně, na akné. Každý den olej vetřete na postižené místo.

print Formát pro tisk

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat