Vyhledávání

Menu

Sponzoři

BlogMat - Banner 88x31
Kategorie: Bylinky

Lípa srdčitá a lípa velkolistá

Popis: Lípa srdčitá a velkolistá jsou 30 až 40 m vysoké stromy s košatou korunou. Obě mají srdčité listy, ale lípa malolistá je má menší a na modrozeleném rubu se svazečky rezavých chloupků, zatímco velkolistá má listy nápadně velké, na rubu světlejší, plstnaté a bez svazečků. Lípa velkolistá kvete v druhé polovině června, srdčitá na začátku července. Květy obou intenzivně, příjemně sladce voní. Jsou uspořádané v květenstvích po dvou až pěti (velkolistá) a pěti až deseti (srdčitá), s blatnitým listenem přirůstajícím ke stopce květenství. Po odkvětu funguje listen jako křídlo při šíření plodenství s oříšky do okolí.

Výskyt: Lípy jsou v celé Evropě velmi rozšířené. U nás hojně rostou ve smíšených lesích, často se vysazují v alejích, v hájích, solitérně. Lípa je strom Slovanů, symbol krásy a mohutnosti.

Sbíraná část: Květ planých i pěstovaných stromů.

Sběr a sušení: Květ, přesně řečeno květenství i s dlouhými blanitým listenem, se sbírá na začátku rozkvětu, v dubnu, za suchého počasí po poledni, stojí-li Luna v Raku, Štíru nebo v Rybách. Suší se rychle, při teplotě do 40 stupňů. Droga si zachovává slabě medovou vůni.

Užití: Lipový květ je známý hlavně svým potopudným účinkem, dále působí protizánětlivě, protikřečově a mírně močopudně. Nejčastěji se používá v nálevu při nachlazení, chřipce, zánětu průdušek, je též součástí prsních a potopudných čajových směsí při všech chorobách z nachlazení. Uvolňuje nervové napětí, tlumí pocity strachu, pomáhá při bolestech hlavy, nespavosti a přílišné dráždivosti, rovněž při vysokém krevním tlaku.

Recept: Dvě polévkové lžíce lipového květu přelijte půl litrem vřelé vody, nechte 15 minut přikryté vyluhovat, sceďte a oslaďte medem. Čaj pijte horký po doušcích, jeden až dva šálky najednou, několikrát denně při nachlazení nebo zomnici, když se potřebujete pořádně vypotit.

print Formát pro tisk

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat