Vyhledávání

Menu

Sponzoři

BlogMat - Banner 88x31
Kategorie: Bylinky

Krušina olšová

Popis: Krušina je keř nebo strom asi 7 m vysoký. Kvete v květnu a v červnu drobounkými zelenavými květy na dlouhých stopkách, vyrůstajících ve skupinkách po dvou až osmi z úžlabí listů. Plody jsou nejdříve zelené, pak zčervenají a nakonec zčernají. Listy jsou střídavě postavené, s hladkým okrajem. Velmi podobný řešetlák počistivý (Rhamnus catharticus) se odlišuje vstřícnými a na okrajích pilovitými listy.

Výskyt: Krušina roste po celé Evropě aa na severu Maroka. U nás se vyskytuje hojně především na vlhkých místech, v pobřežních houštinách, v podrostu světlých listnatých, jehličnatých a smíšených lesů, hlavně lužních, a v křovinách.

Sbíraná část: Kůra.

Sběr a sušení: Kůra mladých uříznutých větví se loupe na jaře, v dubnu a v květnu, za suchého dne v odpoledních hodinách, stojí-li Měsíc v Býku, Panně nebo Kozorohu. Suší se rychle na slunném místě, uměle při teplotě do 40 stupňů. Účinné látky vznikají v kůře až po roce skladování. Lze také po usušení sklizně zahřívat kůru hodinu při teplotě 10 stupňů, pak není třeba čekat.

Užití: Krušina příznivě působí na tlusté střevo, aniž by vyvolávala křeče nebo nárazové vyprázdnění, proto se používá při dlouhodobé nebo chronické zácpě. Je velmi účinná a šetrná. Povzbuzuje vylučování a tvorbu žluče při odtučňovacích kůrách. Používejte 14 dní a pak si dejte čtrnáctidenní přestávku. Zevně se používá odvar k obkladům na špatně se hojící rány a vředy.

Recept: Proti zácpě - jednu čajovou lžičku řezané nebo drcené krušinové kůry přelijte 200 ml studené vody a vařte 5 minut, 10 minut vyluhujte, pak sceďte. Pijte večer před spaním týden, potom udělejte týdenní přestávku. Opakujte s přestávkaami třikrát za sebou.

print Formát pro tisk

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat