Vyhledávání

Menu

Sponzoři

BlogMat - Banner 88x31
Kategorie: Bylinky

Kopřiva dvoudomá a kopřiva žahavka

Popis: Kopřiva dvoudomá je statná vytrvalá bylina, dorůstající do výšky 60 cm až 1,2 m. Celá je porostlá žahavými chlupy s obsahem pálivých látek. Kvete od června do září zelenkavými květy, samčími a samičími na různých rostlinách. Kopřiva žahavka je jednoletá nižší bylina (5 až 40cm) a na dotek víc pálí. Je jednodomá, v květenství jsou květy samičí i samčí. Používá se shodně.

Výskyt: Oba druhy jsou velmi rozšířené v celé Evropě. Kopřiva dvoudomá vévodí na pustých místech, rumištích, u plotů, podél cest, v křovinách, na okrajích zahrad, žahavka hlavně roste v pařeništní půdě a půdách bohatých na dusík.

Sbíraná část: List, nať, kořen.

Sběr a sušení: Listy a kvetoucí nať se sbírají od června do září za suchého dne, stojí-li Luna v Blížencích, Váhách nebo Vodnáři. Suší se rychle ve stínu. Kořeny se sbírají na podzim od září v odpoledních hodinách, je-li Luna v Býku, Panně nebo Kozorohu, a po očištění se opět rychle usuší. Umělá teplota nesmí přesáhnout 50 stupňů.

Užití: Kopřiva působí proti průjmům, podporuje hojení ran, posiluje imunitní systém a funkci žluče, prokrvuje vnitřní orgány, zastavuje krvácení, stimuluje činnost slinivky, je mírně močopudná, mírní otoky. Všeobecne se kopřiva používá při tělesné slabosti, nedostatku vitamínu C na jaře, jako prevence proti virovým onemocněním, jako jarní očistná kůra, proti jaterním a žlučníkových chorobám. Užívá se při cukrovce, kdy se nemusí ještě píchat inzulin, při revmatismu, otocích, zánětech močových cest, chudokrevnosti. Odvar z kořene kopřivy se používá zevně na zlepšení kvality vlasů a proti padání.

Recept: Hrst očištěných čerstvých nakrájených kořenů kopřivy dejte do půl litru studené vody, přiveďte k varu a vařte 10 minut, 15 minut vyluhujte a sceďte. Po každém umytí vlasů přelijte vlasovou pokožku odvarem a mírně promasírujte.

print Formát pro tisk

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat