Vyhledávání

Menu

Sponzoři

BlogMat - Banner 88x31
Kategorie: Bylinky

Kontryhel obecný

Popis: Kontryhel je vytrvalá, silně proměnlivá bylina, jejíž lodyhy dorůstají do výšky asi 20 až 40 cm. Ve vyšších polohách jsou rostliny větší. Kontryhel se pozná podle nápadných okrouhlých, dlanitě laločnatých listů, často s kapičkou vody u báze čepele, kde nasedá řapík. Kvete od května do září drobnými žlotozelenými květy seskupenými do klubíček.

Výskyt: Kontryhel je rozšířen po celé Evropě. U nás hojně roste na loukách, zejména horských, a jiných travnatých místech, kolem polních cest, v podhorských a horských oblastech.

Sbíraná část: Nať.

Sběr a sušení: Sbírají se právě rozkvétající lodyhy těsně nad zemí, překvetlé už ne. Sbírejte od května do září za suchého počasí v dopoledních hodinách, stojí-li Luna v Blížencích, Váhách nebo Vodnáři, Sušte ve stínu.

Použití: Droga působí protizánětlivě, svíravě, zastavuje krvácení, tlumí bolesti, je mírně močopudná. Je účinná při léčbě klimakterických potíží, zvláště pri silném krvácení, snižuje menstruační bolesti. Zevně se používá k výplachům nebo sedacím koupelím při léčbě bílého výtoku, zpěvňuje dělohu, proto se používá proti potratům a výřezům dělohy. Koupele působí příznivě též při zanícených hemeroidech, svědění a zánětech sliznic pohravních orgánů. Nálev z kontryhelu se používá jako klystýr při zanětu tlustého střeva, k výplachům nosu při rýmě a k vymývání špatně se hojících ran a vředů. Na oční záněty přikládejte obklady.

Recept: Dvě čajové lžičky drogy přelijte 200 ml vřelé vody, zakryté 15 minut vyluhujte, pak sceďte. Pijte dva šálky denně 10 dní očekávanou menstruací a dál až do jejího ukončení. Nálev pijte rovněž při průjmech.

print Formát pro tisk

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat