Vyhledávání

Menu

Sponzoři

BlogMat - Banner 88x31
Kategorie: Bylinky

Komonice lékařská

Popis: Bylina je jednoletá až dvouletá, statná, dorůstající do výšky 30 cm až 1,5 m. Kvete od června do září drobnými voňavými žlutými květy v řídkých delších květenstvích na bohatě větvené lodyze. Na ní vyrůstají též trojčetné listy. Podobná, ale bíle kvetoucí, je komonice bílá (Melilotus alba).

Výskyt: Komonice je rozšířena po celé Evropě. U nás roste na stráních, pastvinách, loukách, železničních náspech, u cest, na suchých vápenitých půdách. Někdy se pěstuje.

Sbíraná část: Nať.

Sběr a sušení: Nať se sbírá v době plného květu od června až do září, za suchého počasí v popoledních hodinách, stojí-li Luna v Blížencích, Váhách nebo Vodnáři. Srpem nebo nožem se seřežou žlutě kvetoucí vrcholky v délce asi 40 cm. Suší se pomalu, umělá teplota je do 40 stipňů. Sušená nať příjemně voní po kumarinu, asi jako čerstvě pokosená tráva.

Užití: Komonice má protizánětlivé účinky, které se využívají při chronickém kataru průdušek, zánětu sliznic, při potížích s močením. Uvolňuje křeče v malé pánvi, žaludku a střev. Tlumí kašel. Má uklidňující účinky, podává se při nespavosti a vysokém krevním tlaku. Kumarinové látky snižují srážlivost krve, proto se komonice používá jako prevence proti emboliím. Drogu nesmějí užívat osoby trpící poruchami srážlivosti krve. Předávkování vyvolává bolesti hlavy, závratě, spavost, je proto zapotřebí dodržovat terapeutické dávky. Zevně se používá jako hojivý obklad na rány, bércové vředy, cysty, zatvrdliny a podobně.

Recept: Jednu vrchovatou čajovou lžičku sušené natě přelijte 200 ml vřelé vody. Vyluhujte 10 minut a cseďte. Pijte pouze 1x denně po jídle při křečích v žaludku nebo při zánětech střev.

print Formát pro tisk

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat