Vyhledávání

Menu

Sponzoři

BlogMat - Banner 88x31
Kategorie: Bylinky

Jitrocel kopinatý a jitrocel větší

Popis: Oba druhy jsou vytrvalé byliny s přízemní růžicí listů. Jitrocel kopinatý má listy podlouhlé a úzce kopinaté, jitrocel větší široce oválně a prudce se zužující k řapíku. Květy jsou žlutobílé, drobounké a uspořádané v hustých klasech na koncích lodyhy. Kvetou od jara do podzimu.

Výskyt: Běžně v Evropě. U nás jsou hojně rozšířené oba druhy. Rostou podél cest, na lukách, v trávnících, travnatých příkopech, jako plevel v zahradách a na polích, pro farmaceutické zpracování jsou pěstovány.

Sbíraná část: List.

Sběr a sušení: Listy jitrocele se sbírají k sušení od června do srpna, za suchého dne, ráno po uschnutí rosy, stojí-li Luna v Blížencích, Váhách nebo Vodnáři. Sušte rychle na slunci v tenké vrstvě. Teplota nesmí přesáhnout 50 stupňů. Na sušení je jitrocel velmi choulostivý. Pokud chcete šťávu z jitrocele, sbírejte jej po dešti okolo druhé odpoledne.

Užití: V lidové léčbě se užívají oba druhy. Jitrocel větší se více hodí k léčbě hnisavých ran a vředů, listy se rozmačkají a přikládají na rány. Jitrocel kopinatý je vhodnější k vnitřní léčbě - uplatňuje se při silném zahlenění dýchacích cest, zánětech průdušek a střev, poruchách trávení, při průjmech, úplavici. Čerstvé rostliny, sbírané v době květu i s kořeny, se hodí do jarních bylinkových polévek posilujících plíce, žaludek a čistících krev.

Recept: Jeden a půl kila čistých omytých listů jitrocele odstřeďte v odšťavňovači, přidejte půl litru studené vody, kilo cukru a půl kila medu a pomalu vařte 20 minut na mírném ohni. Až šťáva zhoustne, nechte zchladnout, naplňte do láhví a uložte v chladu. Užívejte jednu polévkovou lžíci 4x až 5x denně při kašli, zánětu průdušek, celkové slabosti, nachlazení, zánětu střev.

print Formát pro tisk

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.