Vyhledávání

Menu

Sponzoři

BlogMat - Banner 88x31
Kategorie: Bylinky

Jehlice trnitá

Popis: Jehlice je polokeř 60 až 80 cm vysoký, na bázi dřevnatý, s oválnými trojčetnými listy a bohatě rozvětveným trvnitým stonkem. Kvete od června do září růžovými, zřídka bílými květy, usporádanými do krátkých hustých hroznů. Plody jsou lusky.

Výskyt: Jehlice je rozšířena po většině Evropy. U nás roste hlavně u cest, na mezích, pastvinách a suchých výslunných stráních.

Sběr a sušení: Sbírá se na podzim, v říjnu a listopadu, za suchého počasí v odpoledních hodinách nebo brzy ráno, stojí-li Luna v Býku, Panně nebo Kozorohu. Suší se ve stínu, teplota nesmí přesáhnout 50 stupňů. Droga má slabý pach, chuť trpkou, škrablavou a nasládlou. Beztrnné rostliny nesbírejte.

Užití: Jehlice se užívá k podpoře vylučování kyseliny močové, takže příznivě působí při revmatismu, dně, otocích a při zadržování vody v organismu. Silně ovlivňuje látkovou výměnu a může z těla zbytečně vyplavit minerální látky, protoo se užívá v krátkodobých kůrách, jiné vedlejší účinky nemá. Usnadňuje odkašlávání. Dále působí příznivě při zánětech močového měchýře a vylučování močových kamenů, a přitom nedráždí ledviny - používá se většinou ve směsi s plody petržele, kořeny libečku a natí violky trojbarevné. Zevně se užívá odvar kořene jako přísada do koupele nebo na obklady při kožních vyrážkách.

Recept: Nálev- jednu až dvě vrchovaté lžičky pomletého kořene jehlice přelijte 200 ml vřelé vody, 20 minut vyluhujte a sceďte. Pijte ráno na lačno po dobu jednoho týdne. Pak léčbu na týden přerušte a kůru opakujte. Odvar- 2 lžičky sušeného drceného kořene zalijte 250 ml studené vody, povařte 10 minut, 15 minut louhujte a pak přeceďte.

print Formát pro tisk

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.