Vyhledávání

Menu

Sponzoři

BlogMat - Banner 88x31
Kategorie: Bylinky

Chmel otáčivý

Popis: Chmel je ovíjivá trvalka s pravotočivými lodyhami až 6 m dlouhými. Je dvoudomá, zvlášť rostou rostliny samčí (prašníkové) a zvlášť samičí (pestíkové). Květy na samčích jedincích mají patrné okvětní lístky a vytvářejí laty, samičí květy jsou seskupené v šišticovitá květenství, mají nepatrné okvětí a sedí v hustých svazečcích v paždí listenů. Z těchto květů se tvoří typické plodní šištice (hlávky). Pro léčebné účely mají význam jen rostliny samičí.

Výskyt: Chmel roste po celé Evropě. U nás se pěstuje na chmelnicích jako důležitá surovina pro výrobu piva a farmakologické účely. Planě roste v houštinách na březích potoků, v olšinách, na krajích lesa, pro léčebné účely jsou tyto rostliny bezcenné.

Sbíraná část: Samičí plodní šištice a žlázky.

Sběr a sušení: Samičí šištice se sbírají před úplným dozráním, koncem srpna a počátkem září, za suchého dnes, pakliže Luna stojí v Raku, Štíru nebo Rybách. Suší se teplotou do 40 stupňů. Drogu uchovávejte v dobře uzavřené nádobě, na světle a ve vlhku droga stárne, barví se černohnědě a rychle ztrácí léčebné účinky. Čerstvé šištice mohou vyvolávat kožní podráždění, zejména u žen, a také záněty očí. U sběračů se může dostavit únava a ospalost.

Užití: Chmel povzbuzuje chuť k jídlu, působí močopudně. Má široky uklidňující účinek při depresích, problémech v přechodu, migréně a nespavosti. Lepšímu usínání pomáhá sáček naplněný šišticemi a položený vedle polštáře (lupulin v šišticích vyvolává ospalost). Chmel uklidňuje také sexuální podráždění při zvýšeném pohlavním pudu. Přidává se do směsí bylin pro léčbu žaludečních poruch a proti křečím. Zevně se užívá na špatně se hojící rány a do posilujících koupelí.

Recept: Jednu čajovou lžičku chmelu přelijte šálkem vroucí vody, 10 minut vyluhujte, scďte. Vypijte večer před spaním - podporuje usínání a uklidnění těla.

print Formát pro tisk

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.