Vyhledávání

Menu

Sponzoři

BlogMat - Banner 88x31
Kategorie: Bylinky

Čekanka obecná

Popis: Čekanka je statná, až 1 m vysoká trvalka s nebesky modrými, případně bílými nebo růžovými květy seskupenými v úbory. Kvete od léta aý do pozdního podzimu. Lodyha je přímá, hranatá, na konci větvená. Kořen je vřetenovitý.

Výskyt: Eurasijský druh. Čekanka roste téměř u každé cesty, je hojná na mezích, lukách a pastvinách, zejména na nevápenných podkladech, od nížin do podhůří.

Sbíraná část: Kořen, někdy i květ a list, vždy planě rostoucích rostlin, okrasné formy nejsou vhodné. Nejvíce účinných látek obsahuje kořen. Ten se však špatně vykopává, tak se můžou použít i mladé listy nebo květní hlavičky.

Užití: Čekanka výrazně podporuje látkovou výměnu. Používá se při jaterních onemocněních, žloutence, při žlučníkových a ledvinových kamenech, zánětech močových cest, zácpě. Odstraňuje zahlenění žaludku, čístí slezinu. Proti nechutenství se před obědem a veřeří podává salát z mladých čekankových listů, buď samotný, nebo ve směsi s jinými salátovými listy. Po první světové válce se pražila z řekankových kořenů náhražka kávy - cikorka, která se užívá dodnes. Je vhodná pro lidi s citlivým žaludkem nebo žaludečními vředy. Zevně se používá šťáva z kořene, která se vtírá do vlasové pokožky na podporu růstu vlasů a proti lupům. Při bolestivých zánětech v těle nebo při bolestech žaludku přikládejte na postižené místo čekankovou nať zabalenou do šátku.

Recept: 10 g sušeného čekankového kořene vsypte do 250 ml studené vody, zahřejte k varu, nechte 10 až 15 minut odstát, sceďte a pijte před každým jídlem po dobu tří týdnů. Odvar podporuje žaludeční činnost, činnost žlučníku, je výborný proti zápachu z úst nebo k podpoře tvorby mateřského mléka.

print Formát pro tisk

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.