Vyhledávání

Menu

Sponzoři

BlogMat - Banner 88x31
Kategorie: Bylinky

Brusinka obecná

Popis: Nízký polokeřík asi 20 cm vysoký, stále zelený. Listy jsou tuhé, na okrajích typicky podvinuté, neopadavé. Bílé až bledě růžové zvonkovité květy seskupené v husté ohnuté hrozny vyrůstají na koncích větévek. Brusinka kvete v červnu až červenci. Plody jsou lesklé, kulaté, ve zralosti výrazně červené, jedlé. Dozrávají v srpnu a později.

Výskyt: Brusinka je v Evropě hojně rozšířená. U nás roste v suchých lesích, zejména borových, na piščitých půdách, na vřesovištích, rašeliništích, do nížin do alpského pásma.

Sbíraná část: List a plod.

Sběr a sušení: Listy se sbírají na jaře, v dubnu, nebo v pozdním létě a na podzim za slunečného dne, stojí-li Luna v Raku, Štíru nebo Rybách, a to v dopoledních hodinách po uschnutí rosy. Listy otrhávejte, nesdrhujte. Sušte je na slunci nebo v polostínu, zhnědlé vyhoďte. Plody se sbírají v úplné zralosti (červeně vybarvené) ke konci srpna (i později, podle nadmořské výšky), za slunečného dne mezi 11. a 15. hodinou, stojí-li Luna ve Lvu, Beranu nebo Střelci. Suší se na slunci, teplota nesmí přesáhnout 45 stupňů. Plody dobře usušte, aby nepodléhaly plísním. Usušené brusinky mají kyselou chuť.

Užití: Listy i plody se používají při léčbě zánětů močového měchýře, močových cest a žlučových cest - mají příznivé dezinfekční svíravé účinky. Dále se používají k léčbě průjmů, zánětů horních dýchacích cest, pomocně při cukrovce.

Recept: Plody brusinky pořádně přesušte (nespalte) a umelte na prášek. Prášek užívejte na špičku nože, po jídle 3x denně, a to při zánětu močových cest, střev a dýchacích cest. Liisty mají stejné léčebné účinky jako plody. Připravují se z nich nálevy. Brusinku užívejte nanejvýš osm týdnů, pak léčbu přerušte.

print Formát pro tisk

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.