Vyhledávání

Menu

Sponzoři

BlogMat - Banner 88x31
Kategorie: Bylinky

Břečnan popínavý

Popis: Stále zelená plazivá nebo popínavá dřevina (liána) s kmenem a větvemi až 20 m dlouhými. Je známá různolistostí - na nekvetoucích (neplodných) větvích má jiný tvar listů (laločnatý) nežli na kvetoucích (tam jsou listy celokrajné, oválné až kopinaté). Kvete v září a říjnu zelenými květy. Plody jsou černé bobule asi velikosti hrachu, jedovaté (pozor na děti!).

Výskyt: U nás roste hojně ve stinných lesích, na skalách, pne se po zdech a po stromech, na nichž se přichycuje pomocí hustých příčepivých kořínků na svých větvích a kmenech. Také se pěstuje jako okrasná rostlina.

Sbíraná část: List.

Sběr a sušení: Čerstvé mladé listy se sbírají na jaře (v dubnu a květnu) za slunečného dne v dopoledních hodinách po uschnutí rosy, jestliže Luna v Raku, Štíru nebo Rybách. Listy se suší v polostínu a stínu. Zahnědlé listy po sušení vyhoďte. Suché listy musí být zelené, mírně aromatické, hořké chuti.

Užití: S břečnanem pracujte opatrně. Ve větším množství můžou čerstvé listy vyvolávat podráždění kůže. V malých dávkách způsobují rozšíření cév, ve větších jejich žůžení a zpomalení srdečního tepu. Břečnan podporuje činnost jater a žlučníku a posiluje menstruaci u žen. Dále podporuje vykašlávání, zvláště tam, kde nezabraly jiné byliny. Zevně se používají obklady při bolestech kloubů, kožních vyrážkách, na sluncem spálenou kůži, na vředy a nežity.

Recept: Odvar - hrst čerstvých břečťanových listů vsypte do jednoho litru vroucí vody, vařte 5 minut, přikryté 5 minut vyluhujte, sceďte a vychlaďte. Namočte plátno do odvaru a obklad přiložte na sluncem spálené (nebo bolestivé) místo, nebo postižené místo přímo obložte uvařenými lístky. Vředy a nežity odvarem omývejte. Nálev - půl čajové lžičky listů přelijte šálkem vřelé vody, 10 minut nechte přikryté odstát a přeceďte. Pijte obden při zánětech dýchacích cest a při kašli.

print Formát pro tisk

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.