Vyhledávání

Menu

Sponzoři

BlogMat - Banner 88x31
Kategorie: Bylinky

Bez černý

Popis: Keř nebo malý strom až 8 m vysoký, s takřka kulovitou koruno a velkými lichozpeřenými listy, které po rozemnutí páchnou.Kvete od května do června žlutavě bílými, nepříjemně vonnými květy seskupenými do plochých květenství. Plody (bezinky) jsou kulovité peckovičky, ve zralosti v září a říjnu) černé, plné tmavě fialové šťávy, vyrůstající na červených stopkách a stěsnané do hustých plodenství. Nezralé, syrové nebo nedostatečně uvařené plody vyvolávají zvracení.

Výskyt: Bez černý je rozšířen téměř po celé Evropě. U nás roste hojně u plotů, na pustých a zanedbaných místech, na okrajích lesů, v křovinách, na rumištích, kulturní odrůdy se pěstují.

Sbíraná část: Květ a plod.

Sběr a sušení: Květy se sbírají před úplným rozvinutím, a to za slunečného dne od 11 hodin, stojí-li Luna v Blížencích, Váhách, Vodnáři. Suší se na sítech ve stínu pokud možno rychle. Teplota při umělém sušení nesmí přesáhnout 40 stupňů. Plod se sbírá v úplné zralosti, stojí-li Luna v Beranu, Lvu či Střelci. Suší se jako květ.

Užití: Květy se užívají ke snížení horečky a při různých zánětech spojených s horečkou. Působí potopudně při nachlazení, podporují vykašlávání, též tvorbu mateřského mléka. Jsou močopudné, zpevňují cévní stavy, kde působí jako analgetikum a protizánětlivě. Podávejte je při bolestech trojklaného nervu, kloubů, páteře (ischiasu). Při těchto bolestech se doporučuje odvar z plodů nebo sirup.

Recept: Bezinkový sirup – ke kilogramu bezinkových plodů přilijte čtvrt litru vody a pomalu vařte 15 minut. Přepasírujte přes síto a do získané šťávy přidejte půl kila cukru a ještě 10 minut povařte. Horkou šťávu slijte do tmavých lahví a rychle zazátkujte. Nechte pomalu vychladnout. Pijte 3x denně jednu polévkovou lžíci sirupu zředěnou vodou.

print Formát pro tisk

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.